Юрист радить, як діяти, коли вас затопили сусіди зверху

На щастя чи на жаль, але в житті не все залежить від наших дій. Суспільство має вплив на окремих його членів, а особи, які живуть в одному багатоквартирному будинку, можуть суттєво вплинути на життя один одного.

Коли сусід зверху передає привіт у вигляді мокрих слідів на шпалерах та стелі, слід чітко знати, в які установи звертатися та як вирішити дану проблему – на ці питання відповість практикуючий юрист Людмила Веселовська.

потоп в квартире
Залиття квартири. Поради юриста

Що необхідно зробити в першу чергу?

Перш за все, необхідно встановити джерело затоплення, що є ключовим моментом у справі, адже тільки виявивши джерело, можна знайти винного в інциденті. В залежності від того, на кому лежить відповідальність за обслуговування і експлуатацію інженерних систем, з яких відбулось залиття, винним в ситуації може виявитись як неуважний сусід зверху, так і ЖЕК (ОСББ чи інша управляюча компанія).

Якщо затоплення відбулось внаслідок розриву неякісної квартирної розводки водопостачання, то винуватцем завдання шкоди вважається власник (наймач) житлового приміщення; якщо ж залиття пов’язане з проривом на стояку гарячого чи холодного водопостачання, то до відповідальності необхідно притягувати обслуговуючу організацію.

Після термінового ліквідуваня причини залиття, шляхом самостійного усунення причин (піднятись до сусідів і попросити закрити кран), в разі неможливості, виклику аварійної служби житлово-експлуатаційної організації (зафіксувавши: прізвище особи що прийняла повідомлення, номер час виклику). Необхідно звернутись до ЖЕК (ОСББ, чи того управління, під яким знаходиться будинок) з письмовою заявою щодо огляду квартири чи іншого приміщення і складення Акту залиття.

Навіщо складається такий акт?

Для отримання офіційного підтвердження факту залиття приміщення із зазначенням причини та наслідків.

Цей документ, стане у пригоді, коли винна особа заперечуватиме проти добровільного відшкодування шкоди або зволікатиме з таким відшкодуванням.

Акт затоплення квартири є основним підтвердженням та доказом залиття Вашої квартири

Ким безпосередньо складається Акт затоплення?

Представниками житлово-експлуатаційної організації, яка обслуговує конкретний будинок, за участі власника затопленої квартири та особи, винуватої у залитті (якщо залиття сталося з вини певної особи).

Що має обов’язково бути в акті?

 • Дату, час і місце інциденту;
 • детальний опис всіх пошкоджень і збитків, завданих через залиття (наприклад пошкоджено паркет площею N, меблі в вітальні);
 • підписи всіх осіб, які брали участь в огляді квартири;
 • печатка управління, під юрисдикцією якого знаходиться будинок;
 • причина, через яку відбулось залиття, з уточненням джерела (наприклад незакритий кран чи прорив труби центрального опалення). З зазначенням власника ( будь-то сусід з верху, експлуатаційна організація, що невчасно провела ремонт зношених комунікацій чи ін.);
 • примітки як потерпілого, так і того, хто завдав збитки, якщо такі є, або якщо сторони вважають акт не повними.
потоп в квартире фото
Що необхідно зробити в першу чергу?

Не зайвим буде фото або відео зйомка (при цьому необхідно перевірити актуальність виставленої дати та часу зйомки), їх можна буде подати до суду як доказ.

Наступне, що слід зробити, – це з’ясувати, чи бажає винна у залитті особа відшкодовувати добровільно завдану шкоду та у якому розмірі

Від результату спілкування з винуватцем, а точніше – від його готовності виправити допущену ситуацію, і будуть залежати Ваші наступні дії.

Ідеальною є ситуація, якщо винна особа визнає свою вину, погодиться відшкодувати завдану шкоду і не чинитиме перешкод.

Проте найчастіше винуватці відмовляються від відшкодування завданих збитків  повністю або частково, не бажаючи виправляти свої помилки.

В цьому випадку є всі підстави для звернення до суду з позовом про відшкодування завданої шкоди

Адже, Цивільний кодекс України (ст.22) передбачає, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Як визначити розмір завданої шкоди?

Враховуючи те, що питання визначення розміру шкоди на практиці є досить проблемним, адже, той, хто затопив, зацікавлений у його зменшенні, а той, хто був затоплений, – у збільшенні. Тому, якщо суперечка з приводу визначення розміру завданої шкоди не вирішується у порядку переговорів та узгоджень, доцільним є залучення спеціаліста для визначення розміру завданої шкоди (експерта, який, провівши спеціальне дослідження, незалежно і справедливо визначить, яка шкода була завдана в результаті залиття). Таке експертне дослідження стане в нагоді не лише постраждалій, а й винній особі при захисті своїх інтересів.

Як правило, справжню причину залиття може визначити тільки спеціаліст. Він також може допомогти вирахувати приблизну вартість відновлювального ремонту квартири/кімнати. Спеціалістом встановлюється вартість приміщення, ремонту та постраждалих меблів, побутової техніки до залиття. Це необхідно для визначення ціни позову. При цьому, потрібно мати на увазі, що оціночна вартість житла/постраждалого майна може бути оскаржена в судовому порядку відповідачем.

Тому особі, постраждалій від залиття необхідно не спішити з ремонтом, та не викидати пошкоджені залиттям речі.

Пам’ятайте, що позивачу в суд необхідно надати позовну заяву. Відповідач також може подати свої заперечення і поправки, і обидві сторони повинні надати письмові підтвердження та докази обставин на які вони посилаються

Коли потрібно викликати експертів?

Агентства, котрі займаються проведенням таких досліджень, радять не викликати експерта відразу після затоплення, а зачекати кілька діб. Чекати потрібно для того, щоб завдана шкода проявилась в повній мірі. Варто також знати, що невидимі пошкодження, наприклад пошкоджений електричний провід під штукатуркою, експерт не зможе. Для цього потрібно викликати спеціаліста в конкретній сфері, наприклад, в випадку з проводами – електрика, який складе вже свій акт і його долучать до Акту затоплення.

Хто повинен оплатити експертизу?

За проведення дослідження платить ініціатор. Однак, якщо спір буде вирішуватись у судовому порядку, і рішення суду буде прийнято на користь позивача, в такому разі відповідач повинен буде відшкодувати позивачу суму  понесених ним витрат на проведення експертизи. Це означає, що якщо винними у затопленні вашої квартири суд визнає сусідів чи експлуатаційну організацію, то вони повинні будуть не тільки відшкодувати збитки від затоплення, але й експертизу та сплачений судовий збір.

Коли робити ремонт?

Ремонт після затоплення можна робити відразу ж після звіту про розмір збитків.

Однак, перш за все необхідно порадитись з спеціалістами з ремонту, адже якщо стіни та стеля не висохли повністю, ремонт може бути даремним.

Що необхідно враховувати при зверненні до суду з позовною заявою про відшкодування шкоди, завданої залиттям квартири?

Як вже зазначалось вище, необхідно встановити Належного відповідача. Згідно зі ст. 1166 ЦК України), шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Разом з цим, хочу звернути увагу на те, що шкоду, завдану залиттям квартири, має відшкодовувати особа, у власності якої перебуває елемент системи водопостачання, на якому сталася аварія. Якщо ж дана аварія сталася не з вини власника, то все одно саме власник нестиме відповідальність, а у наступному він матиме право звернутися до винної особи з регресною вимогою. 

акт про залиття квартири
Як визначити розмір завданої шкоди?

(ч. 3 ст. 13 Конституції України – власність зобов’язує; власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству; ч. 4 ст. 319 ЦК України – власність зобов’язує, а відтак, власник зобов’язаний володіти, користуватись, розпоряджатись своєю власністю так, щоб це не завдавало шкоди правам, інтересам та майну інших осіб, і, відповідно, вживати для цього необхідних заходів; ст. 322 ЦК України – власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить; ч. 1 ст. 1191 ЦК України – особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом. )

Визначивши належного відповідача, слід конкретизувати позовні вимоги.

Розмір шкоди

Звернення до суду вимагає чіткого визначення вимог, а також належного підтвердження саме даного розміру вимог.

Тому, звертаючись до суду, для пришвидшення розгляду справи доцільно надати суду висновок експерта з визначеним розміром завданої залиттям шкоди. Можливий також варіант ініціювання проведення такої експертизи в суді.

При цьому, варто враховувати і моральну шкоду, що теж необхідно і можливо компенсувати. 

Обов’язковому  підтвердженню підлягають:

 • Факт заподіяння шкоди;
 • розміру заподіяної шкоди;
 • протиправності поведінки винуватця;
 • наявності причинно-наслідкового зв’язку між протиправною поведінкою особи, яка спричинила шкоду та завданою шкодою.

Альона Герман, МедіаЦентр Енергодар

1 Комментарий
 1. Андрей Камысов, адвокат :

  первым делом нужно звонить своему знакомому или незнакомому адвокату или юристу и включать фото или видео камеру, а лучше и то и другое вместе, а если течь в нескольких местах, то несколько фото видео камер.
  в телефоне у каждого должно быть “много” телефонов адвокатов и юристов.
  смартфоны есть у всех, айфоны и айпады тоже.
  пока “пересичный громадянин” вспомнит в уме вот эту или другую консультацию очень много воды утечёт, в том числе и через вашу квартиру.
  что делать: вещи выносить или консультацию вспоминать? звонить всем юристам, адвокатам, родственникам, соседям – фиксировать происходящее.
  вам показалось что залив от соседей сверху, а может с крыши. не верите. спросите без микрофона у работников ПКС. наши панельные дома так устроены (или построены) что течёт на крыше, а выходит на 5-м этаже.
  без фото видео фиксации ваши акты в суде отлетят запросто. ведь акты будут составлять не юристы, а слесари ПКС.
  думаете они знают требования п. 2.3.6 Правил содержания жилых домов и придомовых территорий, утверждённых приказом Государственного комитета Украины по вопросам жилищно-коммунального хозяйства от 17.05.2005 № 76, в котором указано, что в случае аварии и залива квартиры составляется соответствующий акт. Форма указанного акта приведена в приложении № 4 к указанным Правилам. спросите у знакомого слесаря ПКС – он этот акт видел когда-нибудь.
  Когда у вас болит зуб Вы сантехника не вызываете.

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

X