Подвійного фінансування більше не буде: енергодарська влада прокоментувала ситуацію в СМСЧ

У виконкомі Енергодарської міськради відбувся брифінг для представників ЗМІ, темою якого стало обговорення ситуації, що склалася у спеціалізованій медико-санітарній частині. Останніми тижнями керівництво СМСЧ звертається у всі можливі інстанції, апелюючи тим, що заклад перебуває в критичному становищі через начебто нефінансування міською владою його роботи. Аби прояснити ситуацію, представники влади розповіли про її витоки.

 

 

Де брати гроші на зарплати медикам: енергодарська влада розповіла про ситуацію з фінансуванням СМСЧ
Де брати гроші на зарплати медикам: енергодарська влада розповіла про ситуацію з фінансуванням СМСЧ

Як розповів в.о. міського голови Іван Самойдюк, з 1 квітня 2020 року, у рамках чергового етапу медичної реформи, змінилася система фінансування закладів охорони здоров’я. Протягом 2020 року СМСЧ фінансувалася з Національної служби здоров’я України за принципом глобальних ставок, при цьому обсяг фінансування розраховується виходячи з кількості пацієнтів, лікарів та витрат медзакладу. Однак перед медзакладами було поставлено завдання – створити умови для роботи в медичній електронній системі та з 1 січня 2021 року розпочати реєстрацію пролікованих випадків. Тобто кожна медична послуга оплачується за договором НСЗУ виключно, якщо внесена до системи.

В.о. міського голови Іван Самойдюк розповів про реальні причини критичної ситуації в СМСЧ
В.о. міського голови Іван Самойдюк розповів про реальні причини критичної ситуації в СМСЧ

З жовтня 2020 року НСЗУ почало зменшувати розмір глобальної ставки щомісяця на 10%, але через пандемію коронавірусу з першого кварталу 2021 року НСЗУ продовжило фінансування пакетів за глобальними ставками. А вже з 1 квітня поточного року СМСЧ почало отримувати кошти виключно з огляду на кількість зареєстрованих пролікованих випадків.

Голова постійної комісії міської ради з питань соціального захисту та охорони здоров’я Марія Джунь зазначила, що для того, аби СМСЧ змогла підключитися до медичної інформаційної системи та отримувати кошти з НСЗУ, у 2019 році за кошти міського бюджету було придбано 42 комп’ютери. У 2020 році було придбано ще 45 комп’ютерів та необхідне програмне забезпечення. Всього на автоматизацію робочих місць з міського бюджету протягом 2019-2020 років було виділено понад 3 млн грн.

Голова депутатської комісії з питань соціального захисту та охорони здоров’я Марія Джунь
Голова депутатської комісії з питань соціального захисту та охорони здоров’я Марія Джунь

Проте в минулому році комп’ютеризація робочих місць лікарів так і не завершилася, тож це питання постійно розглядалося на нарадах міського голови. 15 березня директор КНП «СМСЧ» Андрій Бредихін відзвітував, що вся комп’ютерна техніка вже встановлена. Однак після проведення перевірки було з’ясовано, що не всі кабінети лікарів оснащені комп’ютерами, при цьому все обладнання не підключено до системи. Лікарі не мали змоги приступити до роботи в медичній інформаційній системі, адже з ними навіть провели навчання. Це підтвердив і голова профспілкового комітету СМСЧ Віктор Шелаєв і зазначив, що вина у нинішній критичній ситуації – повністю на адміністрації СМСЧ. 

Голова профспілкового комітету СМСЧ Віктор Шелаєв зазначив, що вина у нинішній ситуації в медсанчастині – повністю на адміністрації закладу
Голова профспілкового комітету СМСЧ Віктор Шелаєв зазначив, що вина у нинішній ситуації в медсанчастині – повністю на адміністрації закладу

Увесь минулий рік і перший квартал цього року міська влада виділяла кошти на те, аби створити для медиків так звану м’яку подушку – необхідні умови, щоб вони навчилися працювати в нових реаліях, заробляти кошти та перейшли на фінансування від Національної служби здоров’я України, як це сьогодні роблять практично всі медзаклади. Так, минулого року СМСЧ отримала 73,3 млн грн за програмою медичних гарантій з НСЗУ, ще 71,7 млн – з місцевого бюджету, 4,8 млн – власні надходження від платних послуг. Кошти міського бюджету були використані на оплату праці працівників СМСЧ, проведення капремонтів, придбання комп’ютерної техніки, матеріалів, обладнання, медикаментів, лабораторні дослідження, послуги (крім комунальних). Щодо коштів НСЗУ, 86,1% з них були направлені на виплату заробітної плати.

В.о. міського голови Іван Самойдюк зауважив, що такого фінансування у минулому році не отримав жоден медзаклад Запорізької області. Тим самим, на його думку, влада зробила закладу ведмежу послугу, адже не закцентувала увагу адміністрації СМСЧ на тому, що в нових реаліях її основна задача – заробляти гроші від договорів з НСЗУ. А задача місцевої влади – створювати додаткові стимули і мотивацію, аби медсанчастина розвивалася і ставала кращою: виділяти кошти на придбання обладнання та проведення ремонтів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, додаткові премії та заохочення. А оплата праці медпрацівників повинна покриватися за рахунок коштів НСЗУ у рамках реалізації програми медичних гарантій.

Міська влада проаналізувала розміри фінансування медзакладів сусідніх населених пунктів та міст-супутників АЕС та їхню роботу в умовах реформи. Так, Дніпрорудненська міська лікарня, яка на першому етапі пандемії COVID-19 була визначена опорною, отримала від НСЗУ за 2020 рік 49,9 млн грн та 15 млн – з місцевого бюджету. Кам’янсько-Дніпровська лікарня за минулий рік отримала від НСЗУ 28,7 млн грн та лише 2,8 млн – з місцевого. На поточний рік лікарня Кам’янки-Дніпровської отримала 13,3 млн грн з НСЗУ та 2,2 млн – з місцевого бюджету на оплату комунальних послуг. У Мелітополі місцева громада взагалі не виділяє коштів на первинну ланку, а фінансування вторинної ланки на 92% складається з коштів НСЗУ та на 8% – з коштів міського бюджету, які цього року будуть направлені на ремонт пологового будинку.

І для порівняння – ситуація в Енергодарській медсанчастині мовою цифр. На поточний рік грн з міського бюджету на потреби СМСЧ передбачено 55,5 млн, з яких вже профінансовано 15,3 млн грн. У 2021 році СМСЧ отримала з НСЗУ 38,6 млн, з них за І квартал – 25,1 млн, за ІІ – 13,5 млн. Але через неналежне кодування та обробку електронних направлень, низькою кількістю зареєстрованих випадків, призупиненням фінансування по COVID-19 обсяги коштів зменшились практично на половину.

Також Іван Самойдюк навів статистику НСЗУ щодо зареєстрованих пролікованих випадків за цей рік – їхня середня кількість за перший квартал становила близько 800 щомісяця. Натомість у квітні, коли НСЗУ почало фінансувати за новим порядком, було зареєстровано 4627 випадків, у травні – 5166, у червні –2597. 

Середньомісячна сума коштів, які надходили з НСЗУ за три квартали 2020 року та перший квартал 2021 року, становила 8 млн грн. А вже за другий квартал ця сума зменшилась до 4 млн грн. Якщо на 2020 рік середньомісячна сума ставки по пакету «амбулаторні послуги загального профілю» становила 1,4 млн на місяць, то за результатами аналізу НСЗУ зареєстрованих випадків у другому кварталі, тобто за новими ставками, сума склала всього 139 тис грн. Тобто тільки за одним пакетом енергодарська лікарня фактично втратила близько 1,2 млн грн щомісяця. Таким чином, за словами в.о. міського голови, це означає, що медзаклад не готовий до роботи в нових умовах, адже не розуміє, що незареєстрований випадок не приносить жодної копійки СМСЧ – кошти від НСЗУ надійдуть тільки за кількістю зареєстрованих пролікованих випадків.

На сьогодні міська влада та депутати міської ради мають принципову позицію щодо питання фінансування діяльності медсанчастини. Депутат міськради Анатолій Анохін зазначив, що виділяти кошти на СМСЧ з міського бюджету народні обранці будуть тільки за умови повної звітності про їх витрачання, контролю та обліку.

Депутат міськради Анатолій Анохін озвучив принципову позицію депутатського корпусу
Депутат міськради Анатолій Анохін озвучив принципову позицію депутатського корпусу

Підсумовуючи все сказане, міська влада підкреслила, що найближчим часом вихід з ситуації, що склалася в СМСЧ, буде знайдено. Зовсім скоро буде проведено конкурс на заміщення посади директора КНП «СМСЧ». Головним завданням нового керівника буде організація належної роботи медзакладу, навчання персоналу та ефективна робота з НСЗУ. В свою чергу, влада готова надавати СМСЧ будь-яку допомогу у вигляді фахівців, які допоможуть у підключенні до реєстраційної системи, навчанні лікарів та створенні умов для належної роботи.

Олена Драгун, Олександр Кириленко, МедіаЦентр Енергодар

Читайте також: Купатися безпечно: рятувальники спільно з поліцією нагадали енергодарцям, як…

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

X