Атомна енергетика і міста-супутники АЕС: сьогодення і перспективи розвитку

Розвиток атомної енергетики дає суттєвий поштовх іншим галузям економіки. І це не тільки споживачі електроенергії. Це також галузі, пов’язані з технологічним циклом АЕС – машинобудування, приладобудування, наука, навіть соціально-побутова сфера. Підраховано, що при введенні нових потужностей в атомній енергетиці кожне робоче місце на АЕС створює 10 робочих місць в інших галузях. Тому одним з пріоритетів довготривалої Стратегії економічного розвитку України має стати підтримка й подальший розвиток саме атомної енергетики, переконаний кандидат в депутати Верховної Ради Іван Сердюк.

Кандидат в депутати Верховної Ради Іван Сердюк
Кандидат в депутати Верховної Ради Іван Сердюк

Ні для кого не секрет, що останні три десятиліття атомна енергетика є основою енергетичної безпеки країни. За оцінками експертів, як мінімум ще  наступні три десятки років суттєво не змінять ситуацію.

  – Це високотехнологічна і високоінтелектуальна галузь. Наявність в України АЕС – гарантія того, що ми залишаємося в колі інтелектуальних держав, адже в зовнішньому світі Україну поважають перш за все  за атомну енергетику. Водночас, виробництво електроенергії не повинно створювати проблем суспільству і навколишньому середовищу. Тому ми приділяємо велику увагу поводженню з ВЯП і РАВ, і вже зараз займаємося підготовкою до зняття атомних блоків з експлуатації. Тобто, ми прибираємо за собою, не залишаємо «хвостів», як деякі інші галузі. –  зазначив Іван Іванович. –  Але при всіх позитивах існує техногенний ризик, і це природньо створює негативне відношення населення до розміщення в їхньому регіоні нових АЕС чи будівництва нових атомних блоків на вже існуючих майданчиках. В той же час ми бачимо, що в країнах з високою питомою вагою атомної енергетики в енергобалансі, таких, наприклад, як Франція і Японія,  населення не тільки не протидіє будівництву нових атомних блоків, а навпаки, регіони змагаються за те, щоб новий блок збудували саме в них. Це тому, що там створені умови, що такий регіон отримує додаткові можливості для економічного розвитку, до нього приходять нові інвестори.  Україна теж повинна йти тим же шляхом. І НАЕК «Енергоатом» робить для цього відповідні кроки.

В 2017 році, спираючись на досвід передових енергокомпаній світу та рекомендації ВАО АЕС, було створено Експертно-аналітичну раду ветеранів атомної енергетики зі стратегічних питань розвитку Компанії та ядерної галузі України при президенті НАЕК «Енергоатом».

 Її основним завданням є розроблення рекомендацій до формування управлінських рішень з питань стратегічного розвитку Компанії, у тому числі заходів з будівництва нових енергоблоків АЕС та продовження термінів їх експлуатації; рекомендацій до концепції та плану діяльності Компанії.

Крім того, експерти Ради  готують аналітичні матеріали президенту НАЕК «Енергоатом» Юрію Недашковському, які стосуються розвитку ядерної енергетики, атомної промисловості та енергетичного машинобудування України,  підвищення ефективності управління ядерної енергетики, атомної промисловості тощо.

У 2018 році були створені експертно-аналітичні ради ветеранів галузі при генеральних директорах всіх АЕС – як дорадчі органи. На ЗАЕС цю раду очолив Володимир Бронніков, а Іван Сердюк увійшов до її складу.

У сфері аналізу цієї Ради як інженерно-технічні, так і соціально-економічні питання: інвестиційна програма, будівництво об’єктів соціально-побутового призначення та житла, взаємодія з органами місцевого самоврядування.

–  Всіх нас хвилює одне з ключових питань: де нам брати гроші на розвиток міст-супутників АЕС та регіонів Їх розташування?
На мою думку, один з оптимальних шляхів –  за рахунок внутрішнього інвестування. Нам потрібен закон про компенсацію ризику для регіонів розташування АЕС.
У 2002 році я брав участь у виборчій кампанії Володимира Броннікова, був начальником його виборчого штабу. Тоді виборці 79-го округу обрали Володимира Костянтиновича народним депутатом України. В його виборчій програмі був  дуже корисний пункт, але його не вдалося реалізувати в повному обсязі. Бронніков провів відповідний закон, але в ході погоджень первинний законопроект було значною мірою урізано. Навіть визначальні слова в назві закону: «…щодо соціального захисту населення…» – самі по собі говорять про звуження нашого первинного задуму. Головне звуження в тому, що пільгова ціна на електроенергію не розповсюджується на юридичних осіб. Це треба виправити, і тоді регіони розташування АЕС, міста-супутники набудуть інвестиційної привабливості. Відкриються нові підприємства, з’являться нові робочі місця, поліпшиться інфраструктура.

 Тоді пропозиції, які так і не сприйняла Верховна Рада, були прийняті на рівні протоколу про взаємодію між НАЕК «Енергоатом» і владою Енергодара. Йшлося про те, аби з кожного нового контейнеру сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на майданчику ЗАЕС 10 відсотків його вартості перераховувалися до спеціального фонду міського бюджету – на капітальне будівництво. І цей протокол було підписано. Інша справа, що для здійснення будівництва міська влада мала створити новий підрозділ – управління капітального будівництва в структурі виконкому. Та цього так і не було зроблено. Відповідно, питання з місця не зрушили і гроші не перераховувалися, адже головного розпорядника коштів так і не сформували. Тож питання розвитку міст супутників – це не лише законодавчі ініціативи, готовність Компанії вкладати гроші, а й бажання місцевої влади ці грошівикористати за призначенням – освоїти саме на  капітальне будівництво, –  акцентував увагу Іван Іванович.

 Внутрішнє інвестування також можна розвинути за рахунок введення нерівномірності в ціну доставки електроенергії, коли регіон, наближений до АЕС, платить за доставку меншу ціну. І те, що в новій моделі ринку електроенергії розмежовані функції «електропостачальник», «оператор системи передачі» і «оператор системи розподілу», створює всі необхідні умови для введення такої цінової нерівномірності. І якщо будуть створені умови для внутрішнього інвестора, то прийде і закордонний.

Хочу підкреслити, що такі умови створюються не за рахунок інших регіонів, а за рахунок власних можливостей атомної енергетики.  Адже прогресивна спрямованість цієї галузі полягає в тому, що це не енергетика заради енергетики, не бізнес заради прибутку, а бізнес заради життя – переконаний кандидат в народні депутати України.

Політична реклама

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

X