У Великій Знам’янці продовжуються археологічні розкопки

У селі Велика Знам’янка Кам’янсько-Дніпровського району продовжуються археологічні розкопки могильника Мамай-гора. Цього року археологічний сезон триває з 1 липня до 15 серпня. В ньому беруть участь як студенти історичного факультету Запорізького національного університету, так і волонтери-любителі історії зі всієї України.

Дослідження ведуться ще з 1988 року, тож нинішній археологічний сезон став вже тридцять третім. Всі ці роки керують розкопками видатні вчені, працівники ЗНУ  – докторка філософії в галузі історії (кандидатка історичних наук), доцент Світлана Андрух та кандидат історичних наук, доцент, завідувач лабораторії археологічних досліджень Геннадій Тощев. 

У Великій Знам’янці продовжуються археологічні розкопки

Мамай-гора – це мультикомплексний могильник, який за площею і кількістю поховань не має собі рівних у Причорномор’ї та є одним найбільших в Євразійському Степу. Пам’ятка займає площу 22 гектара, основна концентрація поховальних комплексів спостерігається на 9 гектарах. Її центр складає група з п’яти насипів заввишки від 2 до 8 метрів.

Вченими встановлено, що могильник функціонував із епохи ранньої бронзи до часів середньовіччя. Але переважну частину археологічної колекції становлять знахідки саме скіфської часу. Це наступальне та захисне озброєння (наконечники стріл, списи, мечі, бойові сокири, фрагменти панцерних обладунків), прикраси (намиста, браслети, кільця, гривни), місцева й імпортна кераміка (горщики, миски, амфори, чорнолаковий посуд), знаряддя праці та інше.

Недослідженими залишаються декілька курганів
Недослідженими залишаються декілька курганів

Минулого року на Мамай-горі, у похованні скіфського юнака-зброєносця, запорізькі археологи відшукали сенсаційну знахідку – золотий акінак (короткий меч), якого дивним чином не торкнулися ані мародери давнини, ані сучасні чорні археологи. Цього року знахідки значно скромніші – переважно це горщики, фрагменти посуду, кістки тварин тощо.

Віднайдені у могильниках артефакти поповнюють фонди Кам’янсько-Дніпровського районного історико-археологічного музею.

Керівник розкопок Геннадій Тощев демонструє віднайдені в цьому році артефакти
Керівник розкопок Геннадій Тощев демонструє віднайдені в цьому році артефакти

Найбільшою проблемою для археологів є те, що Мамай-гора поступово сповзає у Каховське водосховище. Так, за останні 30 років обвалилося вже майже пів кілометра берегової смуги разом із похованнями.

Тому вчені щосили намагаються пришвидшити процес розкопок – для цього останніми роками залучається спеціальна техніка (гусеничний бульдозер), який знімає верхній шар ґрунту. Щоправда, коштує це задоволення дорого – тисяча гривень за годину. Тобто за день робіт на оренду техніки, оплату праці водія та пального йде в середньому по 10 тисяч гривень. Проблема посилюється й тим, що з 90-х років держава перестала фінансувати археологічні експедиції – зараз цим займаються українські волонтери та іноземні меценати.   

Води Каховського водосховища щороку забирають таємниці Мамай-гори
Води Каховського водосховища щороку забирають таємниці Мамай-гори

Археологічну експедицію можна підтримати співфінансуванням професійної техніки, яка допоможе продовжити дослідження:

Номер картки: 5168742726823366

Установа банку: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», Київ, Україна

МФО банку: 305299 ЄДРПОУ: 14360570

Рахунок одержувача: 29244825509100

Одержувач платежу: Телюпа Сергій Олександрович, або http://paypal.me/MamayGora

Олена Драгун, МедіаЦентр Енергодар

Читайте також: На одному з перехресть в Енергодарі перекриють рух транспорту

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.

X