Огляд на фільм Бункер

Коротко про фільм

Параметр Деталі
Оригінальна назва Der Untergang
Жанр Драма, біографія, військовий, історичний
Рік виходу 2004
Країна Німеччина, Австрія, Італія
Режисер Олівер Гіршбіґель
Продюсер Бернд Айхінґер
Головні актори Бруно Ґанц, Олександра Марія Лара, Корінна Гарфух, Ульріх Маттес, Юліане Келер
Тривалість 155 хвилин
Бюджет €13,5 млн
Касові збори $92 млн
Рейтинг IMDb ~8.2/10 (топ-250)
Рейтинг MPAA R
Прем’єра 16 вересня 2004


Про що цей фільм

«Бункер» — це німецько-австрійсько-італійська кінокартина, яка детально відтворює останні десять днів життя Адольфа Гітлера у фюрербункері під Берліном у квітні 1945 року.

Події показані очима Траудль Юнге — молодої секретарки Гітлера. Фільм починається в 1942 році, коли 22-річну дівчину беруть на роботу до рейхсканцелярії. Далі стрибок у часі — квітень 1945-го, де і розгортається основна дія.

Радянські війська стискають кільце навколо Берліна. Боєприпаси закінчуються, накази фюрера вже неможливо виконати. Гітлер відмовляється від капітуляції і відхиляє будь-які пропозиції про втечу. Він наказує знищити саму Німеччину, якщо армія не здатна її захистити. Зрештою, усвідомивши неминучість поразки, він вчиняє самогубство разом із дружиною Євою Браун.


Основа сценарію

Сценарій написав Бернд Айхінґер на основі кількох першоджерел:

  • «Присмерк: Гітлер та кінець Третього Рейху» — книга німецького історика Йоахіма Феста
  • «До останньої години» — мемуари Траудль Юнге у співавторстві з Меліссою Мюллер
  • «Спогади» — мемуари Альберта Шпеера

Саме така документальна база дає фільму вагу. Тут немає художніх вигадок заради ефекту — все максимально близько до реальних свідчень людей, які пережили ці події.


Акторська гра

Бруно Ґанц у ролі Гітлера

Головне відкриття фільму — швейцарський актор Бруно Ґанц. Його Гітлер — це не карикатура і не плакатний злодій. Це стара, хвора, психічно нестабільна людина, яка втратила зв’язок з реальністю, але все ще здатна навіяти страх своїм оточенням. Тремтяча рука, повільна хода, раптові спалахи люті — Ґанц відтворив це з моторошною точністю.

Саме ця роль стала одним із найбільш обговорюваних акторських перевтілень в історії європейського кіно.

Олександра Марія Лара у ролі Траудль Юнге

Лара грає людину, яка опинилась у центрі катастрофи через звичайну людську цікавість і необачність. Її персонаж — моральний компас фільму. Через неї глядач спостерігає весь жах і абсурд того, що відбувається в бункері.

Корінна Гарфух у ролі Магди Ґеббельс

Одна з найстрашніших сцен фільму — Магда Ґеббельс отруює власних шістьох дітей, щоб ті не жили у світі без нацизму. Гарфух грає жінку, яка настільки фанатично віддана ідеології, що переступає через найпотужніший людський інстинкт. Це холодно, страшно і переконливо.


Режисура і знімальний процес

Олівер Гіршбіґель зняв камерну драму в прямому сенсі слова — значна частина дії відбувається в замкнутому просторі бункера. Оператор Райнер Клаусманн використовував ручну камеру, що додає хронікальної достовірності.

Натурні зйомки проходили в Берліні, Мюнхені та Санкт-Петербурзі — один із кварталів Пітера добре відтворював вигляд воєнного Берліна 1945 року, а зйомки там обходились дешевше, ніж у Західній Європі.


Що фільм показує насправді

«Бункер» не намагається викликати симпатію до нацистів. Але він і не малює їх одновимірними монстрами. Це свідома режисерська позиція: показати, як звичайні люди ставали частиною злочинної системи.

Фільм порушує кілька важливих питань:

  • Як людина виправдовує свою участь у злочинній системі?
  • Де межа між сліпою вірністю і особистою відповідальністю?
  • Що відбувається з людиною, коли вся її картина світу рухнула?

Траудль Юнге у фінальних кадрах — вже немолода жінка — говорить, що довго виправдовувала себе молодістю і необізнаністю. Але потім дізналась, що Софі Шолль, якій також було 22 роки, знала про злочини режиму і вибрала опір. Цей момент — один із найпотужніших у всьому фільмі.


Нагороди та визнання

  • Номінація на премію «Оскар» у категорії «Найкращий іншомовний фільм» (2005)
  • Станом на 2025 рік — 126-те місце у списку 250 найкращих фільмів за версією IMDb
  • Широка суспільна дискусія в Німеччині після виходу фільму


Кому варто дивитись

Фільм підійде тим, хто:

  • Цікавиться Другою світовою війною та історією Третього Рейху
  • Любить психологічні драми з акцентом на характерах, а не екшені
  • Хоче побачити одну з найсильніших акторських робіт в європейському кіно

Не варто дивитись, якщо вас відлякує тривала (понад 2,5 години) камерна драма без динамічних сцен і якщо вам важко сприймати жорстокі епізоди — отруєння дітей, масові самогубства, натуралістичне зображення смерті.


Підсумок

«Бункер» — це рідкісний приклад того, як кіно може бути одночасно історичним документом і потужним мистецьким висловлюванням. Фільм не засуджує і не виправдовує — він показує. А висновки кожен робить сам. Якщо ви ще не бачили цю картину, вона заслуговує на вашу увагу — незалежно від того, чи цікавитесь ви Другою світовою або просто шукаєте якісне авторське кіно.